Keramické tehly je tradičný stavebný materiál. Jeho popularita na pozadí vzniku mnohých stien nie je znížená.
V Rusku, s jeho drsné podnebie, vonkajšiu stenu budovy, musí byť silný a teplé, odolávať opakovanej vykurovania a chladenia, aby sa mohli architektonický výraz. Všetky tieto problémy sú keramické tehly - spoľahlivý stavebný materiál, ktorý vydrží veľké výkyvy teploty a vlhkosti. Steny z keramických tehál (predné a rám) majú schopnosť ukladať a rovnomerne distribuujú teplo, ktoré je potrebná najmä počas vykurovacej sezóny, takže teplo uložené v tehlovej fasády, zvyšuje hladinu energie štruktúry.
Krásy stenu, vyrobené z tehál, je daná desaťročia a nevyžaduje žiadnu údržbu. A zároveň tehlovej steny je vhodné pre omietky vďaka jej hydrofilné vlastnosti a mechanickú pevnosť.
Norsk keramické rastlina produkuje viac ako 90 miliónov tehál rôzne vzhľad (farba, reliéf) a technické vlastnosti (sila, mráz-odolnosť, tepelná vodivosť, a tak ďalej ). Prítomnosť štyroch výrobných liniek umožňuje rýchlo zmeniť zobrazenie tehál v závislosti na prianí spotrebiteľov.
Sme jediná továreň v centre Ruska, ktorý je schopný úplne kompletný výstavbu všetkých typov tehál zo základne na prednej strane. Na zákazníka sa môže vyrábať z okna lintels a zistil, tehla.
Tieto požiadavky druhej fáze zmeny Výstrižok II., 3-79 "Building heat engineering" Norsk keramické rastlina produkuje kameň keramické pórovité (250x120x138 mm) tepelná vodivosť 0, 2 W / m C, ktorého použitie pri výstavbe obytných a verejných budov umožňuje dosiahnuť hrúbku steny 640mm, a zároveň poskytuje tepelnú odolnosť 3, 08 m2 C / W, čo zodpovedá existujúcich štandardov.
V týchto usmerneniach navrhované typy muriva stien z keramických pórovitý kameň smerom tehla, ktorým čelia širokej škále farieb, ktoré pochádza z Norsk rastlín.
S cieľom stanovenia ekonomickej efektívnosti použitia výrobkov JSC "Norsk keramická továreň," prezentovať porovnávacej analýzy nákladov na 1 sq. m, ktorým stien z keramických a silikátových tehla.
1. VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
1.1. Tieto odporúčania obsahovať základné aplikačné poznámky, návrhu a konštrukcie steny obytných, verejných a priemyselných budov na pórovité keramické kamene s dutinách plastové stlačením vyrobené na JSC "Norsk keramická továreň,".
1.2. Pórovité keramické kamene s dutinách odporúča použiť pre položenie steny obytných domoch, verejných a priemyselných budov
Výška (height) budovy, odporúča sa, ak chcete definovať výpočet únosnosti vonkajších a vnútorných stien sa pomocou konta na ich spoločnej práce.
1.3. Výpočet prvkov pórovité keramické kamene s priehlbiny vytvárajú pre medzné stavy z prvej a druhej skupiny, v súlade s požiadavkami Výstrižok II-22-81.
1.4. Použitie pórovité keramické kamene s dutinách domáce Zvieratá pre vonkajšie steny budov s mokrým režimu za predpokladu, kreslenie na ich vnútorné povrchy pary izolačný náter. Aplikácia na steny budov s mokré liečby, ako aj na vonkajšie steny pivníc, základy, nie je povolené.
Upozornenie. Vlhkosť režim priestoroch budov a stavieb je prijala podľa Neho II-3-79 *.
1.5. Pri navrhovaní budov a výpočty pevnosti stenové prvky vyrobené z pórovité keramické kamene by mali byť riadené Výstrižok II-22-81 "Kam'Yana a Armokom'drevené konštrukcie. Návrh normy", "Príručka na dizajn Kam'drevené a Armokom'drevené konštrukcie (Výstrižok II-22-81)" cniisk nich. Kucherenko z Gosstroy ZSSR, M, 1987, a tieto odporúčania, ktoré berú do úvahy zvláštnosti práce, ktorým sa z pórovité keramické kamene s dutinách.
Tepelný výpočet stien a ich odolnosť, vzduchovej priepustnosti je skôr to, aby vodná para sa vykonáva podľa požiadavky Výstrižok II-3-79 * " Budovanie tepelnej techniky. Návrh normy".
2. MATERIÁLY, KTORÝM STIEN
Pórovité keramické kamene a tváre produktov
2.1. Typy, rozmery a kľúčové parametre porézny keramický kameň s zruší v súlade s GOST 530-95 "Tehly a keramické kamene. Technické špecifikácie".
2.2. Kamene, v závislosti na konečnú pevnosť na kompresiu na časti brutto (s výnimkou námestie dutín) sú rozdelené na značky (tabuľka. 1).
Tabuľka 1
| Mark stone | Pevnosť v ťahu kameň pod kompresie spolu časti hrubého, MPa (kgf/cm2), na prenos úsilie spolu neplatné | |
|---|---|---|
| priemer za p'päť vzoriek | aspoň pre samostatné vzorky | |
| 150 | 15,0 (150) | 12,5 (125) |
| 125 | 12,5 (125) | 10 (100) |
| 100 | 10 (100) | 7,5 (75) |
| 75 | 7,5 (75) | 5 (50) |
2.3. Mráz kamene rozdeliť do značky: F25, F35, F50.
2.4. Charakteristika porézny keramický kameň s dutinami sú uvedené v tabuľke. 2.
Tabuľka 2
| Č. p / p | Výkon | |
|---|---|---|
| 1 | Kameň hmotnosť, kg | 3,8-4,0 |
| 2 | Voidness na pracovné časti kameňa, % | 36-39 |
| 3 | Hustota, kg/m3 | 950-1000 |
| 4 | Absorpcia vody, % | 15-19 |
| 5 | Tepelná vodivosť hornín W / (m C) | 0,2 |
2.5. Protiľahlých stien z porézny keramický kameň s dutín použiť keramické smerom tehla pevné a duté GOST 7484-78 "Tehla a kameň, keramické tvár. Technické špecifikácie"a Vybraných keramických tehál, GOST 530-95 "Tehly a keramické kamene. Technické špecifikácie ".
2.6. Charakteristika tvár keramických tehál jeden duté a keramické duté kameňa sú uvedené v tabuľke. 3.
Tabuľka 3
| Č. p / p | Farba, marek | Hmotnosť, kg | Raft-ness, kg / m | Absorpcia vody odvolania% | Moro-Sosta-kosti cyklu | Neplatné-ness, % | Teplo-drôt-ness v muriva, W / m ° |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tehla "Marhuľový" 150, 125 | 2,4 | 1100-1300 | 12-14 | 75 | 36-39 | 0,35 |
| 2 | Tehla "Slonovina" 150, 125 | 2,1-2,2 | 1100-1300 | 17-18 | 75 | 36-39 | 0,34 |
| 3 | Tehla "Peach" 150, 125, 100 | 2,2-2,5 | 1100-1280 | 9-11 | 75 | 36-39 | 0,35 |
| 4 | Kameň 150, 125, 100 | 4,8-5,0 | 1160-1200 | 12-14 | 50 | 37-39 | 0,24 |
2.7. Marka osobné materiál sily by mali byť spravidla o jeden stupeň vyššej platovej triedy materiál základné murivo.
2.8. Na čelí stien s multi-riadok systému perá'ASCI si musia spĺňať tieto minimálne požiadavky:
2.9. Na zvýšenie únosnosti smerom do muriva, domáce Zvieratá jej posilnenie sieťky. Keď posilnenie smerom murivo oka mali by sa prijať v celej časti steny, vrátane obloženia.
2.10. V piliere poschodovej budovy s hard'pripojenie obkladov a spojky, všetky podlahy, v ktorých odhadovaná zostatková kapacita používa 90% alebo viac, by mali poskytnúť konštruktívnu výstuže. V švy, s ktorým a čelí zásobník pletivo z ocele s priemerom 3 až 4 mm s veľkosťou ôk nie viac ako 140x140 mm tretiny výšky pier, ale nie menej ako 1 m
2.11. V piliere viacpodlažné budovy, postavené pri záporných teplotách, konštruktívne spevnenie muriva so smerom sa vzťahuje na všetkých poschodiach, s výnimkou, ak je odhadovaná zostatková kapacita je používané viac ako 50%. V tejto konštruktívne ventily sú umiestnené podľa bodu 2. 10.
2.12. Pre socle čelia vyšším nepremokavé odporúča pevné tvár tehla plastové stlačením, ťažký, dosky z cementu, betónu, prírodného kameňa, pevná skala.
Riešenia, ktorým
2.13. Na konštrukciu steny vyrobené z pórovité keramické kamene s priehlbiny v závislosti od požadovaného životnosť, ktorým by mali byť uplatňované značky riešenia pre dočasné odolnosť voči kompresie v kg/cm2: 50, 75, 100, 125, 150. Aplikácie, ktorým sa solídne riešenie je vzhľadom na relatívne veľkú pokiaľ ide o kameň a majú tenké steny medzi dutiny. Riešenie v takýchto murivo viac napätý ako v murovanom tradičných tehál. Malty kĺbu v tomto prípade nie je len kompresiu, ale rezať pozdĺž obrysu stien z kameňa. Zvýšenie životnosti riešenia viac M "125" nie je vhodné.
2.14. Riešenie musí mať v čerstvom stave mobility a zadržiavanie vody kapacitu, čo umožňuje bezproblémové riešenie šev, a z kalenej podmienka, aby sa potrebné odolnosť a rovnomerné hustoty.
Pri výbere personálu, ako aj výrobu, rýchlosť uzávierky a testovanie riešenia, ktorým by sa mala riadiť: GOST 28013-98 "Malty. Všeobecné technické podmienky", JV 82-101-98 "Príprava a použitie mált", GOST 5802-86 " Malty. Skúšobné metódy ".
2.15. Na consistence riešenia je zvolené v závislosti od prijatý spôsob, ktorým sa. Výkon, ktorým sa na sedavý neoplastic riešenia, nie je povolené.
2.16. Na zníženie pórovitosti, kamenný mažiar a zvýšenie tepelného odporu steny postavené domy murivo stien je potrebné spustiť na riešení (ponorenie štandardné kužeľ) 70 - 90 mm. Pri výpočte tepelnej vodivosti a ktorým je dovolené, aby sa hĺbka void-vyplniť riešenie 7: 12 mm (5: 8%, o'objem).
2.17. Pre položenie steny pórovité keramické kamene na negatívne teploty sa musí použiť nemrznúca riešenia chemických prísad. Je potrebné dodržiavať usmernenie z Neho II-22-81, § 7 a "Príručka na navrhovanie Kam'drevené a Armokom'drevené konštrukcie (Výstrižok II-22-81)", oddiel 8, Výstrižok 01. 03. 01-87 "Ložiskové a prikladať štruktúry,", § 7.
2.3. VÝPOČET nosnosti stien z keramických pórovitého kameniva
3.1. Na pevnosť v tlaku muriva (dočasný odpor) kompresie závisí od značky (pevnosť) kameň, budovanie značky malty, a tiež od kvality, ktorým sa (hrúbka a hustota horizontálne švy, so raked spoločné, atď.), funkčnosti a podmienky kôrnatenie riešenie. Zdroj charakteristiky pri určovaní vypočítať odpor muriva je jeho priemerná pevnosť v určenom fyzikálne a mechanické vlastnosti kameňa a malty, a s kvalitou, ktorým príslušný praxi hmoty budovy. Časové kompresie odpor muriva (očakávaná konečná pevnosť) je stanovené na základe priemerných hodnôt získaných z testovania vzoriek muriva, s rozmermi v pláne 380x510 mm, výška 1100 -1200 mm
3.2. Vypočítaný odpor R kompresie a ktorým sa z pórovité keramické kamene voidness na 39% vertikálne usporiadanie sú na výšku riadkov muriva až 150 mm na ťažkých malty sú uvedené v tabuľke 4.
Tabuľka 4
| Mark stone | Vypočítaný odpor R, MPa (kgf/cm2), kompresia a ktorým sa od keramické kamene voidness až 35% s vertikálne umiestnené sú na výšku riadkov muriva až 150 mm na ťažkých mált na Marche riešenie | Keď sila riešenie | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 100 | 75 | 50 | 25 | 10 | 4 | 0,2 (2) | null | |
| 150 | 2,3 (23) | 2,2 (22) | 2,0 (20) | 1,8 (18) | 1,5 (15) | 1,3 (13) | 1,2 (12) | 1,0 (10) | 0,8 (8) |
| 125 | 2,1 (21) | 2,0 (20 | 1,9 (19) | 1,7 (17) | 1,4 (14) | 1,2 (12) | 1,1 (11) | 0,9 (9) | 0,7 (7) |
| 100 | 1,9 (19) | 1,8 (18) | 17 (17) | 1,5 (15) | 1,3 (13) | 1,0 (10) | 0,9 (9) | 0,8 (8) | 0,6 (6) |
| 75 | 1,7 (17) | 1,5 (15) | 1,4 (14) | 1,3 (13) | 1,1 (11) | 0,9 (9) | 0,7 (7) | 0,6 (6) | 0,5 (5) |
3.3. Dočasný odpor muriva (stredná pevnosť) pri kompresii R určuje vynásobením vypočítať odpor R, ako je definované v bode 3. 2. koeficient K = 2, 0.
SK = KR (1)
3.4. Modul pružnosti (počiatočné modul deformácie) murivo - SW s iným zaťaženia z pórovitého kameniva rovná krátky čas nakládky
EA = Ru (2),
kde: SK - časové odpor (stredná pevnosť) kompresia muriva, ako je definované v bode 3. 3. súčasné odporúčania,
a elastické vlastnosti, ktorým sa.
| keď Marche riešenie | 25-150 | a = 1200 |
| keď Marche riešenie | 10 | a = 1000 |
| keď Marche riešenie | 4 | a = 750 |
| keď sila riešenie, kg/cm2 | 2 | a = 500 |
| pri nulovej životnosť riešenie | a = 350 |
4. VÝPOČET KONŠTRUKČNÝCH PRVKOV
a) na vertikálne úsilie
4.1. Výpočet prvky stien, priečok a stránky ložisko porézneho kamene na konečnom stave prvej skupiny (nosnosť) a druhej skupiny (vzdelávanie a zverejnenie z trhliny a deformácie) odporúča sa v súlade s požiadavkami Výstrižok II-22-81, "Príručka na navrhovanie Kam'drevené a Armokom'drevené konštrukcie "(Výstrižok II-22-81) a pokyny obsiahnuté v týchto odporúčaniach, berúc do úvahy špecifiká práce steny z pórovité keramické kamene.
4.2. Počet podlaží domy so stenami z pórovité keramické kamene, by sa mali určiť výpočtom na odolnosť a stabilitu, v súlade s platnými predpismi.
4.3. Výpočet axiálne a odstredivé kompresie v osade vzorce akceptované prierezová plocha kameňa F brutto (s výnimkou námestie dutín).
4.4. Výpočet prvkov s oka výstuže by mala byť vykonaná v súlade s Výstrižok II-22-81. Vypočítaný odpor posilnené murivo Rsk z pórovitého duté kamene sa určuje podľa vzorca (3) so zavedením znižuje koeficient - 0, 75 na zvýšenie pevnosti muriva o posilnenie vo vzorci (27) 4 p.. 30 Výstrižok
Rsk = R +1, 5/pani 100 (3),
kde: Rsk - vypočítať odpor muriva; m - percento posilnením ktorým; Rs - vypočítať odpor z ventilu.
4.5. Pri vykonávaní posilnené murivo s výhľadom z produkty vyrobené spoločnosťou JSC "Norsk keramická továreň,", v kombinácii vrstiev - základná štruktúra pórovité keramické kamene a predné vrstva keramická unárne tehál značky silu vyššie aspoň známky s tesnenie armatúra mriežky, cez časť, vrstvy v murovanom spolupracovať, a využitie vrstiev môže byť prijatý t = 1.
4.6. Ložisko štrukturálne prvky (nosníky, nosníkov, krovy, atď.,) na položenie na pórovité keramické kamene by mali byť vykonávané podľa požiadaviek Výstrižok II-22-81 PP 6.40-6.43.
b) na horizontálnej (vietor) zaťaženie
4.7. Analýza priečne alebo pozdĺžne steny, ktoré zabezpečiť udržateľnosť a životnosť budovy s zaťaženie vetrom, sa vykonáva na základe pokynov "Príručka na navrhovanie Kam'drevené a Armokom'drevené konštrukcie" (Výstrižok II-22-81) § 7. 2. Úsilie vyplývajúce z pôsobenia na zaťaženie vetrom, v kombinácii s úsilie zvislé zaťaženia a nemal by prekročiť vypočítanú okrajové úsilie, určená odhadom odpor uvedené s. 3. 2. tieto odporúčania.
Zdroj: www. eremont. ru